Ďalším dôležitým faktorom dobrého svetlíka je kvalita, najmä pokiaľ ide o materiály komponentov. Svetlík sa skladá z okrajového rámu výplne a podstavca. Podstavce sú vyrobené buď z ocele, hliníka, kompozitu vystuženého sklenými vláknami (GRP) alebo PVC. Samotné kopule svetlíkov sa dodávajú s okrajovým rámom z PVC v kombinácii s vnútornou oceľovou rúrkou. Okrajový rám by mal zabezpečiť stabilitu, chrániť vyplň dobrou tepelnou izoláciou a navyše spĺňať priemyselnú normu DIN 18234 pre veľkoplošné strechy.
Kvalitu a stabilitu zabezpečujú najmä podstavce zo sklolaminátu, čím sa zabezpečí dlhá životnosť. Spoločnosť KLAHOSS ponúka bezspojové vyrábané podstavce z kompozitu vystuženého sklenými vláknami. Stojan z GRP vytvára čistý pohľad do interiéru a nevyžaduje žiadne spoje v rohoch – pre optimálny vzhľad a najvyššiu kvalitu. Odstraňuje tiež potrebu nepríjemných dodatočných prác na sadrokartóne. S kvalitou, ktorú zaručuje výroba v Nemecku sa spája aj trvanlivosť. Či už ide o testovanie vodotesnosti pri silnom daždi a búrkach, alebo certifikáciu podľa normy DIN EN 1873 – 2014 z hľadiska absorpcie zaťaženia vetrom a snehom. To je len niekoľko vlastností, ktorými naše svetlíky vynikajú.
„Kopulu svetlíka, by sme mohli nazvať matkou všetkých svetlíkov. Tento systém svetlíkov plánujeme a montujeme už viac ako 25 rokov a odvtedy sa neustále zdokonaľujeme – v každom kroku procesu, v kvalite a výkone. Dnes kopula svetlíka pokrýva oveľa viac ako len zisk denného svetla. Je to skutočný energetický a bezpečnostný systém.“
Energetický zázrak – Bodový svetlík
Kvalita svetlíka výrazne závisí aj od jeho energetickej účinnosti. Vďaka viacvrstvovému tesniacemu systému a až štvornásobnému kompozitnému zaskleniu sa aj kopula svetlíka stala skutočným energetickým zázrakom. Viacvrstvové tesniace systémy zabezpečujú kompaktnú tesnosť systému a vynikajúcu tepelnú izoláciu. Vysokú tepelnú izoláciu a energetickú účinnosť strešných svetlíkov majú na svedomí aj okrajový rám, tepelne izolované podstavce z kompozitu vystuženého sklenými vláknami a optimalizované izotermické profily.
Ale čo presne je izotermická krivka?
Izotermická krivka graficky znázorňuje rozloženie teploty v rámci komponentu alebo na prechode medzi rôznymi komponentmi. Izotermy sú čiary, ktoré spájajú všetky body s rovnakou teplotou v rámci komponentov, a tak predstavujú vypočítané rozloženie teploty v rámci komponentov navzájom. Izotermická krivka 10° krivky je pre vyhodnotenie obzvlášť dôležitá. Pretože ak sa izoterma 10° nachádza v stavebnom komponente pri pripojení okna, nemožno očakávať kondenzáciu. V prípade strešných svetlíkov bez okrajového rámu je priebeh izotermy 10° veľmi nepriaznivý a riziko kondenzácie je veľmi vysoké.
Optimalizované izotermické profily sú jedným z ťažiskových bodov svetlíkov. Kompaktná systémová tesnosť svetlíkov nielenže šetrí náklady na vykurovanie, ale minimalizuje aj riziko kondenzácie. Bodový svetlík F100 navyše vyniká medzi bežnými strešnými svetlíkmi, pretože bol dokonca posúdený na použitie v udržateľných budovách podľa systémov certifikácie zelených budov LEED, BREEAM a DGNB. Vyznačuje sa tiež dobrým hodnotením životného cyklu a komplexnou environmentálnou deklaráciou výrobku podľa noriem DIN EN ISO 14025 a DIN EN 15804.