Svetlíky sú prospešné pre zdravie, bezpečnosť a produktivitu!

Denné svetlo je pravdepodobne najdôležitejší faktor pre pohodu človeka!

Optimálne osvetlenie v budovách je základným faktorom fyzickej a duševnej výkonnosti. Iba ak počas dňa prijímame určitú dávku denného svetla, mnohé z našich životne dôležitých telesných funkcií fungujú optimálne. Na druhej strane nedostatok denného svetla spôsobuje u ľudí poruchy metabolizmu a hormonálnej regulácie. Svetlíky, presvetlujú veľké kancelárske, administratívne a priemyselné budovy denným svetlom, čím vytvárajú pracoviská s dobrými vizuálnymi podmienkami. Svetlíky sú už mnoho desaťročí neoddeliteľnou súčasťou výstavby.

(viac na túto tému v článku: Optimálne osvetlenie budov je nevyhnutným faktorom pre fyzickú a duševnú výkonnosť.)

Svetlíky sú mimoriadne úsporné, pretože spájajú tri funkcie naraz:

1. Umožňujú prirodzené osvetlenie bez nákladov na energiu. Veľké vnútorné priestory možno osvetliť len v malej hĺbke prostredníctvom bočných okien. Na druhej strane svetlíky privádzajú oveľa jasnejšie zenitové svetlo do všetkých častí miestnosti a poskytujú rovnomerný prísun denného svetla bez oslnenia.

2. Okrem toho sa svetlíky sa môžu použiť na denné vetranie. Teplý a vydýchaný vzduch stúpa a otvorený svetlík odstraňuje vydýchaný vzduch bez nákladov na energiu. Takto môže cez otvor do budovy opäť prúdiť nový a na kyslík bohatý čerstvý vzduch.

3. Ďalším dôležitým faktorom je bezpečnosť v budovách. V rámci protipožiarnej ochrany stavby preberajú svetlíky funkciu vetracích systémov na odvod dymu a tepla. V prípade požiaru odvádzajú toxický dym a horúce splodiny požiaru von bez dodatočnej vonkajšej energie.

Úlohy kupol svetlíkov sú všestranné, či už ide o bezpečnosť, úsporu energie alebo zdravie!

Aby bola kupola svetlíku pripravená pre všetky typy budov, oblasti použitia alebo poveternostné podmienky, musí spĺňať niekoľko požiadaviek. Je to predovšetkým 5 faktorov (flexibilita, kvalita, energetická účinnosť, jednoduchosť používania a servis), ktoré tvoria kvalitný svetlík.

 

Kontaktujte nás

11 + 11 =

Kontaktné údaje

Romanova 3, SK-85102 Bratislava

+421 2 4341 4036

klahoss@klahoss.sk

Klahoss