Jedinečná sklenená architektúra ako strecha budovy

Od veľkých sklenených strešných konštrukcií po drobné sklenené prvky– ktoré konštrukcie charakterizujú modernú architektúru sklenených striech?

Návrh modernej architektúry sklenených striech

Sklenené strešné konštrukcie sa skladajú z dvoch dôležitých hlavných komponentov: sklenenej výplne a kovových podpier – hliníkové podpery pre menšie projekty a oceľové podpery pre väčšie projekty. Sklenená architektúra prešla od 19. storočia dlhú cestu a vyvinula sa v charakteristický prvok modernej architektúry – jedinečnú sklenenú architektúru, ktorá slúži zároveň ako strecha budovy. Stalo sa tak najmä preto, že sklo a oceľ sa stali rýchlejšie vyrobiteľnými a ľahšie dostupnými. Odvtedy sa s príslušným know-how rozrástli možnosti na budovanie špeciálnych a jedinečných prvkov.  Aké sú však výhody moderných budov so sklenenými strechami a ako ich navrhnúť? Najmä v obchodných domoch, hoteloch alebo výstavných halách presklené strešné konštrukcie umožňujú vstup veľkého množstva denného svetla do budovy, čo preukázateľne prospieva návštevníkom: denné svetlo vytvára príjemnú atmosféru v interiéri, dodáva jas a vytvára pocit priestoru a slobody aj v mestskom prostredí.. Nasledujúce projekty vám ukážu, o čom hovoríme.

Relax na dennom svetle

Rezort Siebenquell GesundZeitResort sa nachádza v malom mestečku Weissenstadt v Nemecku a je rajom pre wellness nadšencov a kúpeľných hostí. Návštevníci môžu relaxovať a zotavovať sa v takmer 100 000 štvorcových metroch termálnych prameňov, kozmetického areálu a kúpeľov. Rozhodujúcim faktorom pre dobrý pocit je atmosféra v miestnosti vytvorená denným svetlom.
„Prítomnosť denného svetla hrá v kúpeľoch špeciálnu úlohu,“ vysvetľuje projektant Johannes Fischer. Umelé svetlo môže spôsobiť stres a únavu našich očí. Preto sú svetlíky, ktoré umožňujú dennému svetlu vypĺňať vnútorné priestory, obzvlášť dôležité vo veľkých budovách. Vo Weissenstadte zvolili dizajnéri rôzne typy sklenených striech. Vrcholom je približne 8,5 tonová sklenená pyramída LAMILUX PR60 pri vstupe do Wellness Time Travel Spa umiestnená na streche v na milimeter prepracovanej práci. Rafinovaný systém nosnej konštrukcie zmodernizoval nie len priestor vírivky. V kaplnky podčiarkuje presklená strecha LAMILUX PR60 v tvare kríža zbožnú atmosféru.

Podrobné plánovanie sklenenej architektúry vo veľkých rozmeroch

Sklenená strecha LAMILUX PR60 v areáli FGS v Bonne má rozlohu 1700 metrov štvorcových. Pôsobivá sklenená plocha sa rozprestiera na celom vnútornom nádvorí budovy a vytvára príjemnú atmosféru. Cestou do kancelárie, knižnice alebo kaviarne sa hostia napĺňajú denným svetlom, cítia sa ako vonku a môžu si nastaviť vnútorné hodiny podľa dennej doby. To je niečo, čo v uzavretých miestnostiach často strácame.
Vytvorenie tejto jedinečnej sklenenej architektúry vo výške 22 metrov nad zemou, si však vyžadovalo rozsiahle odborné znalosti a premyslené plánovanie. 500-tonový mobilný žeriav zdvihol 40 metrov dlhý oceľový nosník na vopred určené miesto. Aby mohol žeriav stáť na pevnej zemi, bolo pre tento projekt špeciálne vybudované parkovisko. Použité oceľové nosníky sú jedinečné exempláre vyrobené spoločnosťou MIROTEC špeciálne pre tento projekt. Poskytujú stabilný základ pre hliníkovú konštrukciu sklenenej strechy LAMILUX PR60 a umožňujú individuálny dizajn. MIROTEC podniká v oblasti kovových a sklenených konštrukcií a je dcérskou spoločnosťou spoločnosti LAMILUX, ktorá sa špecializuje na denné osvetlenie. Spoločne tieto spoločnosti pravidelne realizujú projekty tohto druhu, veľké či malé a dodávajú predovšetkým jedno – kvalitné kompletné systémy z jedného zdroja. Pri pohľade zhora spája sklenená strecha budovy FGS Bonn v tvare veterného mlyna štyri časti budovy. Sklenená architektúra však nielen pôsobivo vyzerá, ale ponúka aj ďalšie technické vylepšenia: LAMILUX integroval do oceľových nosníkov odvodňovacie žľaby, aby sa dažďová voda a kondenzát nehromadili na streche, ale odtekali do strán.

Sklenená strecha v Afrike – spojenie tradície a modernej architektúry

Nie sú to však len novostavby, ktoré dokážu zaujať unikátnymi sklenenými strechami. V hoteli Park HYATT na Zanzibare sa kombinujú pôvodné prvky starej budovy s modernými materiálmi. Keďže návštevníci získajú prvý dojem z hotela priamo vo vstupnej hale, mala by byť čo najreprezentatívnejšia. Svetlíky dodali vstupnej hale svetlú a príjemnú atmosféru miestnosti. Jednoduchý nábytok a neutrálny dizajn sa tiahnu celým päťhviezdičkovým hotelom a zabezpečujú oddych a rekreáciu. Proces rekonštrukcie však bol náročný, keďže starnúca budova je pamiatkovo chránená, architekti strávili veľa času výberom materiálov a plánovaním. Architektka Kerstin Uckrow sa rozhodla použiť štvorcové sklenené strešné pyramídy PR60 LAMILUX, aby dodali miestnosti prirodzené svetlo. S cieľom presvedčiť klientov o tomto rozhodnutí vytvorila rodinná firma z Rehau model, ktorý znázorňuje dopad svetla a jeho účinky. Konštrukcia s hmotnosťou 612 kilogramov si tak našla svoje miesto na streche hotela.
Drevená konštrukcia podopierajúca strechu budovy bola pred rekonštrukciou pokrytá kovovými panelmi, aby do vstupného priestoru nevnikalo slnečné svetlo. Nová presklená strešná konštrukcia využíva pôvodné zreštaurované drevené trámy, čím umožňuje prenikanie denného svetla do miestnosti. Vďaka individuálnemu sfarbeniu hliníkových profilov, sklenená strecha dokonale ladí s drevenými detailmi hotela a vytvára tak jednotný dizajn.

Veľkoplošná sklenená architektúra, ktorá ohromí

Mimoriadne pôsobivý je aj projektový dom výskumného a inovačného centra BMW. Celkovo 900 skiel strešného átria obklopuje budovu štúdiových dielní a poskytuje jej dostatok prirodzeného denného svetla. Mnohé pracoviská sú rozdelené ďalšími sklenenými predelmi, takže miestnosti sú oddelené, ale vždy jasne osvetlené, čo vytvára príjemnú pracovnú atmosféru. Sklenené plochy navyše symbolizujú transparentnosť, povzbudzujú komunikáciu medzi zamestnancami a podporujú spoločnú prácu. Zamestanci tak z pohodlia interieru môžu sledovať vonkajšie zmenu počasia.
Aby sa to však mohlo zrealizovať, sklenená a oceľová konštrukcia si vyžadovala podrobné plánovanie. Keďže strecha je len mierne spádovaná, projektanti venovali osobitnú pozornosť dobrému odtekaniu vody na úrovni sekundárneho odvodnenia. Stovky skiel sklenenej strechy LAMILUX PR60 sú tiež výsledkom dômyselnej a precíznej práce. Námaha však stála za to: BMW FIZ zapôsobí na mnohých návštevníkov svojou jedinečnou sklenenou architektúrou.

Jedinečná atmosféra vďaka sklenenej strešnej konštrukcii

Hotel Vier Jahreszeiten v Mníchove hostil mnoho významných osobností ako kráľovnú Alžbetu II., Eltona Johna či dokonca Michaela Jacksona. Nie nadarmo je tento päť hviezdičkový hotel jedným z najlepších a najziskovejších ubytovacích zariadení v Nemecku. Predovšetkým zariadenie a dizajn budovy zvýrazňujú vysokú kvalitu a jedinečný charakter hotela. Vo vstupnej hale je obloženie z tmavého dreva, ktoré dodáva miestnosti teplo. Aby však bola atmosféra miestnosti ešte viac povznesená, sklenená mozaika nad recepciou vytvára jedinečný svetelný a tieňový efekt. Pre vyniknutie farieb mozaiky je nad ňou sklenená pyramída, ktorá prepúšťa svetlo do interiéru budovy, čím nepriamo a útulne osvetľuje miestnosť.  Osemhrannú sklenenú strechu LAMILUX PR60 je prispôsobená veľkosti mozaiky, takže každá tabuľa je osvetlená viac alebo menej v závislosti od počasia, čo vytvára vo vstupnej hale špeciálny efekt. 
Aby konštrukcia odolávala poveternostným vplyvom aj v zime, je nadimenzovaná na snehovú záťaž 0,75 kN/m^2. To znamená, že ani pri veľkom množstve snehu nehrozí prepadnutie sklenenej strechy.  Okrem toho je v sklenenej pyramíde zabudovaný vetrací panel, ktorý zabraňuje tvorbe kondenzátu v priestore medzi mozaikou a sklenenou strechou. Výsledkom je, že konštrukcia nielenže vyzerá elegantne, ale je aj funkčná a bezpečná.

Kontaktujte nás

2 + 12 =

Kontaktné údaje

Romanova 3, SK-85102 Bratislava

+421 2 4341 4036

klahoss@klahoss.sk

Klahoss