7 krokov k vášmu BIM svetlíku

Či už ide o BIM alebo bežné plánovanie stavby: pomocou BIM konfigurátora a konfigurátora produktov LAMILUX si môžete vytvoriť svetlík presne podľa vašich predstáv. Len niekoľkými kliknutiami viete získať presné CAD objekty a technické listy.

BIM: Ako plánovať svetlíky

Väčšina projektantov, architektov alebo výrobcov postupne prechádza na BIM. Jedná sa o proces založený na inteligentnom spracovaní informácií o budovách a ich častí od prvotného návrhu, až po demoláciu. Je založený na digitálnom 3D modeli budovy so všetkými relevantnými komponentmi. Tento trend však nie je úplnou novinkou. V súčasnosti však zažíva čoraz väčší rozmach. Prečo je to tak?

Keď sa budova projektuje v BIM, znamená to, že všetky práce a spoločnosti zapojené do projekcie virtuálne vytvárajú identickú budovu a ukladajú do nej všetky dôležité informácie o stavbe a výrobkoch. A to je veľká výhoda BIM. Každý, kto sa podieľa na výstavbe, má prístup ku všetkým aktuálnym informáciám o projekte stavby a použitých výrobkoch – za predpokladu, že všetci spoľahlivo spolupracujú. Dokonca aj zmeny na poslednú chvíľu, nové rozmery a modifikované komponenty sú pre všetkých projektantov a výrobcov k dispozícii v reálnom čase.

V BIM možno plánovať aj svetlíky. Výrobca LAMILUX sa už pred niekoľkými rokmi vydal na digitálnu cestu a svoje svetlíky pripravil na BIM. Dnes táto rodinná spoločnosť poskytuje svojim zákazníkom konfigurátor BIM a konfigurátor výrobkov, kde je možné na jednej strane plánovanie v BIM softvéri, ale aj bežná konfigurácia výrobkov. V tomto článku vám vysvetlíme, ako to krok za krokom funguje.

Konfigurátor BIM a produktov

Jednou z najväčších výhod plánovania pomocou BIM je to, že všetky časti projektu sú priamo prepojené medzi sebou. Ak sa nastane zmena v nejakej časti, ostatní projektanti sú o tom informovaní a môžu tomu priamo prispôsobiť svoju prácu. Napríklad projektant osvetlenia v centrálnom 3D modeli budovy umiestni do strechy jedálne ďalšie tri svetlíky. Táto zmena sa oznámi ostatným spolupracovníkom, ako sú napríklad strechári a projektanti stavebnej časti, ktorí potom môžu zmenu zapracovať, naplánovať materiály a ich použitie a vykonať nové výpočty – bez toho, aby museli čakať na stretnutie na stavbe, kde sa táto téma môže v konečnom dôsledku stratiť medzi množstvom iných informácií. Automatické oznámenia v rámci systému podporujú zdieľanie informácií pre všetkých a môžu byť doplnené aj o manuálne notifikácie.

Skôr ako vám ukážeme, ako vytvoriť svetlíky pre váš plánovací softvér pomocou konfigurátora BIM a konfigurátora výrobkov, zhrnieme jeho najdôležitejšie funkcie. Môžete si nakonfigurovať požadovaný výrobok presne podľa vašich predstáv, či už ide o bodový svetlík, sklenenú strechu alebo strešný výlez. Konfigurátor vás krok za krokom prevedie výberom a nedostupné kombinácie sa automaticky vylúčia. Na konci konfigurácie je k dispozícii množstvo súborov na stiahnutie: technický list vo formáte PDF so všetkými technickými informáciami, aktívny 3D pohľad a rozmerový výkres alebo 2D a 3D CAD a BIM súbory vo všetkých bežne používaných formátoch. Veľmi užitočný je aj spätný odkaz na konfiguráciu, ktorý umožňuje kedykoľvek vykonať zmeny v požadovanom variante alebo z neho načítať ďalšie súbory na stiahnutie. Tento odkaz je možné skopírovať priamo z konfigurátora, ale vždy ho nájdete aj v technickom liste PDF. Plug-in moduly pre BIM a konfigurátor výrobkov LAMILUX sú k dispozícii aj pre obľúbený projekčný softvér Revit, Archicad alebo Allplan. To znamená, že konfigurátor môžete integrovať do svojho projekčného programu, a potom priamo z neho plánovať a používať svetlíky LAMILUX. A potom to už je len 7 krokov k vášmu BIM svetlíku.

BIM model svetlíka v 7 krokoch

Teraz začneme s konfiguráciou svetlíka LAMILUX v konfigurátore BIM a produktov. Na vytvorenie vášho želaného svetlíka vám stačí dodržať len nasledujúcich 7 krokov. Najprv otvorte konfigurátor a môžete začať.

Krok 1: Vyberte si produktovú radu

Hneď na úvodnej stránke nástroja konfigurátora BIM a produktov uvidíte všetky výrobky, ktoré môžete pomocou tohto nástroja konfigurovať. Na výber uvidíte: Svetlík F100 v štvorcovom alebo kruhovom vyhotovení, svetlík FE 0° a svetlík FE 3°. Konfigurovať môžete aj výlezy na strešné terasy zo série „LAMILUX Comfort“ – Strešný výlez Comfort Solo, Duo alebo Swing. Po výbere produktovej rady sa načíta pre ňu prispôsobený konfigurátor.

Krok 2: Nakonfigurujte si výrobok

Otvorí sa obrazovka, na ktorej máte na výber z mnohých možností: Veľkosť svetlíka, typ výplne, koeficient prestupu tepla, mechanizmus otvárania a mnoho ďalších parametrov. Po každom výbere, ktorý vykonáte, sa konfigurátor sám aktualizuje. Zmena sa vám zobrazí aj priamo graficky v modeli, takže zmeny môžete sledovať aj vizuálne. Ponuka výberu sa po každej konfigurácii sama upraví a zobrazia sa vám len tie kombinácie, ktoré sú ešte možné. Nepoužívajú sa tu typové skratky a jazyk výrobcu, ale riešia sa len na všeobecne známe vlastnosti.

Krok 3: Skontrolujte výber pomocou 3D náhľadu

To, či ste nakonfigurovali presne taký svetlík, aký ste si predstavovali, môžete skontrolovať pomocou 3D náhľadu výrobku, ktorý sa vytvorí pri každom výbere. Ten je vždy jasne viditeľný v ľavej hornej polovici obrazovky a môžete ho prepnúť aj do režimu celej obrazovky. Ak si teda nie ste výberom úplne istí, stačí vám rýchly pohľad na model, ktorý môžete otáčať a približovať vo všetkých smeroch.

Krok 4: Nechajte konfigurátor automaticky skontrolovať hodnovernosť

Kontrola hodnovernosti prebieha na pozadí bez vášho zásahu. Konfigurátor BIM a výrobkov v reálnom čase vypočíta, či sú vami vybrané možnosti navzájom kompatibilné. Takto nikdy nehrozí, že nakonfigurujete svetlík, ktorý sa nedá konštrukčne vyhotoviť, je nepoužiteľný alebo nekompatibilný s ostatnými komponentmi.

Krok 5: Generujte požadované súbory na stiahnutie

Keď ste nakonfigurovali svetlík presne podľa vašich predstáv, tak môžete rovno vygenerovať požadované súbory na stiahnutie. Máte možnosť stiahnuť si konfiguráciu ako súbor, stiahnuť ju pomocou plug-in modulu alebo ju odoslať priamo do programov Archicad, Revit alebo Allplan. Konfigurátor vám vygeneruje objekty BIM, 2D a 3D CAD modely, obrázky a rozmerové výkresy v rôznych formátoch súborov, ako aj komplexný technický list vo formáte PDF.

Krok 6: Prístup k súborom v centre sťahovania

Vytvorené údaje a stiahnuté súbory sa zhromažďujú v centre sťahovania v konfigurátore BIM a produktov. Nájdete ho na červenej lište vpravo hore na webovej stránke. Tam máte prístup k jednotlivým súborom na stiahnutie alebo všetkým spolu prostredníctvom súboru zip alebo e-mailu. Veľmi užitočný je dostupný technický list vo formáte PDF so všetkými technickými vlastnosťami vrátane aktívneho 3D modelu a rozmerového výkresu, ako aj odkazu späť na konfiguráciu. Okrem toho môžete mať v tomto PDF súbore uložený ďalší 3D objekt CAD alebo BIM a až sedem 2D pohľadov v požadovanom formáte, v podstate ako kontajner na súbory podobný zip. Tým sa z PDF súboru stane komplexný dokument pre váš nakonfigurovaný svetlík.

Krok 7: Zdieľajte konfiguráciu s kolegami alebo požiadajte o cenovú ponuku

Exportovať môžete aj celý technický list. Jedným kliknutím sa môžete vrátiť na príslušnú konfiguráciu a pokračovať v jej úpravách. Ešte rýchlejšie a jednoduchšie to funguje s odkazom, ktorý vytvoríte priamo v konfigurátore – kliknutím na červené tlačidlo „Recommend product“. Ten skopírujete a odošlete kolegom alebo zákazníkom, ktorí si potom môžu pozrieť a upraviť vašu konfiguráciu v čase vytvorenia odkazu alebo si stiahnuť potrebné súbory. Nakonfigurovaný svetlík v podobe odkazu, alebo technického listu nám môžete zaslať na e-mail a požiadať o cenovú ponuku.

Kontaktujte nás

12 + 13 =

Kontaktné údaje

Romanova 3, SK-85102 Bratislava

+421 2 4341 4036

klahoss@klahoss.sk

Klahoss